Uzay Hukuku ve Politikası Konferansı İTÜ Desteğiyle Gerçekleşti

Birleşmiş Milletler (BM) Uzay İşleri Ofisi (UNOOSA), ülkemizin de üye olduğu Birleşmiş Milletler Uzayın Barışçıl Amaçlarla Kullanımı Komitesinin (COPUOS) belirlediği stratejiler çerçevesinde, farkındalık sağlama ve bilgi paylaşımı amaçlı etkinlikler düzenliyor. Bu etkinlikler, uzay teknolojileri ve uygulamaları alanlarının yanı sıra idari ve hukuki konuları da kapsıyor. BM Uzay İşleri Ofisi’nin en önemli etkinliklerinden biri olan Birleşmiş Milletler Uzay Hukuku ve Politikası Konferansı İTÜ Ayazağa Kampüsünde gerçekleştirildi. Etkinlikte, uzay faaliyetlerine dair hukuki ve idari konular masaya yatırıldı.

Uzay faaliyetlerinin hukuki ve idari boyutu incelendi

“Uzay Hukuku ve Politikası Konferansı”nın temelleri BM Uzay Hukuku ve Politikası Çalıştaylarına dayanıyor. 2002 yılından bu yana 10 farklı ülkenin ev sahipliğinde gerçekleşen bu çalıştaylar, uzay faaliyetlerinde hukuki ve idari açıdan gelişim sağlamak amacıyla yola çıktı. Bu konferans ilk kez, kapsamı ve katılımcı yelpazesi genişletilerek Rusya Federasyonu’nda gerçekleşti.

Birleşmiş Miletler ve APSCO üyesi ülkelerin delegeleri ve akademisyenler bu konferansta

BM ve Türkiye’nin yanı sıra, uzay alanında iş birliğini amaçlayan ve ülkemizin de üyesi olduğu bir uluslararası organizasyon olan Asya-Pasifik Uzay İş Birliği Organizasyonu (APSCO) bu konferansın eş-organizatörleri arasında yer alıyor. APSCO; organizasyonu desteklemenin yanında, onun hemen öncesinde, üye ülke delegelerinin katılabileceği bir uzay hukuku eğitimi düzenledi.

Konferansın açılışı ise Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır tarafından yapıldı. 200’den fazla uluslararası uzman grubunun katıldığı konferansta, BM üyesi ülkelerin uzay alanında çalışan üst düzey idareci ve hukukçuları da yer aldı. Ayrıca, yine ülkelerindeki kapasite geliştirilme faaliyetlerinde aktif olarak yer alan ve politika belirlemede rol oynayan pek çok akademisyen de konferanstaydı.
Uzay hukuku ve politikası alanında dünya çapında uzmanların katıldığı organizasyon, Türkiye’nin uluslararası görünürlüğü ve prestiji açısından büyük önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image