Türkiye Uzay Ajansı ilk toplantısını yaptı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, salı günü Türkiye Uzay Ajansının ilk yönetim kurulu toplantısına başkanlık etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında gerçekleştirilen Türkiye Uzay Ajansının ilk yönetim kurulu toplantısına Başkan Serdar Hüseyin Yıldırım ile üyeler katıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır da toplantıda yer aldı.

Türkiye Uzay Ajansı, uzay alanında bir üst kuruluş olarak, bu alanda faaliyette olan kamu ve özel kuruluşları bir araya getirerek koordinasyonunu sağlayacak, denetim faaliyetleri yürütecek, gerekli noktalarda gerekli sertifikasyon işlemlerini sonuca bağlayacaktır.

Türkiye Uzay Ajansının ilk görevi, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin verdiği yetkilerle Milli Uzay Programı hazırlamak olacaktır. Yönetim kurulu ilk toplantıda bu konuları ele alarak gerekli ön çalışmalar başlatılmıştır.

Milli Uzay Programı yaklaşık 10 senelik bir zaman dilimini kapsayacak ve bu zaman diliminde hangi tarihte kimin neyi yapacağı, hangi kaynaklarla olacağı ve ne şekilde yapılacağını belirleyecek bir yol haritası çıkarılacak. Türkiye Uzay Ajansı uluslararası organizasyonlarda ülkemizi temsil edecek, uzaya erişim çalışmalarını yönlendirip teşvik edecek.

Türkiye Uzay Ajansının ülkenin 20 yıllık rüyası olduğunu vurgulayan Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensibiyle yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin atandığı hatırlattı.

Varank, yönetim kurulu başkan ve üyelerinin alanlarında uzman ve tecrübe sahibi isimler olduğuna işaret ederek, ajansın “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi” vizyonu çerçevesinde Türkiye’nin uzay alanında milli menfaatlerini koruyacak çalışmalar yapacağını bildirdi.

Milli Uzay Programı

Dünyanın geleceğinin uzayda olduğunu ifade eden Varank, ajansın kurulmasının Türkiye için bir iftihar vesilesi olduğunu kaydetti.

Varank, ajansın gündeminde Milli Uzay Programı olduğuna dikkati çekerek, Cumhurbaşkanlığında oluşturulan politika kurullarıyla istişare halinde programın tamamlanacağını ifade etti.

Büyük ve güçlü Türkiye yolunda uzay alanında çalışmanın önemine değinen Varank, “Uzay ajansımızın, Türkiye’nin uzaydaki geleceğine yön verecek işlere imza atacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Logoyu Halk Seçecek

Bakan Varank, Türkiye Uzay Ajansının logo seçiminin vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilmesi için hazırlık yapılması konusunda Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım’a da talimat verdi.

Ajans Başkanı Yıldırım, ilk yönetim kurulu toplantısı tutanağını Bakan Varank’a imzalattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image