Türk Heyeti Ukrayna Yuzhnoye Devlet Tasarım Ofisini Ziyaret Etti

Ukrayna ile sonuç odaklı işbirliği görüşmeleri devam ediyor. 15 Eylül 2020 tarihinde Türk Uzay Ajans (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Ukrayna Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere başkanlığındaki Türk Uzay Ajansı ve Büyükelçilik temsilcilerinden oluşan geniş bir Türk heyeti Pivdenne’deki Yuzhnoye Devlet Tasarım Ofisini ziyaret etti.

Ukrayna Devlet Uzay Ajansı Başkanı Vladimir Usov ve Türkiye Cumhuriyeti Ukrayna Büyükelçiliği Ekonomik İşlerden Sorumlu İkinci Sekreteri Heorhii Filatov, Türk delegelerle yapılan toplantıda Yuzhnoye’nin icra memurlarına eşlik etti..

Yuzhnoye Devlet Tasarım Ofisi Ziyareti

Bu, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım’ın Yuzhnoye’ye ilk ziyaretiydi.

Yuzhnoye’nin temsilcileri, onursal konuklarına Tasarım Ofisinin mevcut faaliyetleri ve araştırma ve üretim tesisleri hakkında bilgiler verdi.

Misafirler ziyaretlerinden çok memnun kaldılar ve diyalogu devam ettirmek için sabırsızlandıklarını söylediler.

İki ülkenin iş birliği konusunda istekli olduğunu dile getiren Serdar Hüseyin Yıldırım, şöyle konuştu:

“Burada çok ciddi bir potansiyel görüyorum. Bu potansiyeli gerçekleştirdiğimiz takdirde iki ülke de kazançlı çıkacak ve dünyada gelişmekte olan uzay sektöründe hem Ukrayna, hem Türkiye söz sahibi olma fırsatını yakalayacaktır. Tabii ikili iş birliğimize 3’üncü ve 4’üncü ülkeler de katılabilir. Bildiğiniz gibi bunlar büyük bütçeli, ciddi ilmi çalışmalar isteyen projeler. Dolayısıyla farklı özellikleri olan ülkelerin de ikili iş birliğine katılması bizi güçlendirecektir. Temaslarımız bu konuda da sürüyor.”

Yıldırım, Ukrayna ziyaretinden şahsen çok memnun kaldığını belirterek, “Bu ziyaretin çok ciddi başarılar getireceğini umuyorum” şeklinde konuştu.

Yuzhnoye Devlet Tasarım Ofisi Ziyareti

Yuzhnoye SDO

Yuzhnoye Devlet Tasarım Ofisi, uzay teknolojisi geliştirme alanında dünyanın en tanınmış ve tanınmış bilim ve tasarım şirketlerinden biridir. Bu tanıma, şirketin yaşamının neredeyse 60 yılı boyunca kazanılan ve küresel uzay fırlatma pazarının ihtiyaçlarına esnek yanıt verirken modern ekonomik ve politik ortamda büyüme yeteneği ile pekiştirilen uzay teknolojisi geliştirme konusundaki olağanüstü deneyime dayanmaktadır. Yuzhnoye SDO ekibinin ve ortak kuruluşların çabaları, yaklaşık 500 fırlatma sonucunda 1100’den fazla uzay aracının yörüngeye konduğu dokuz tür uzay fırlatma aracının geliştirilmesiyle sonuçlandı.

Yuzhnoye Devlet Tasarım Ofisi Ziyareti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image