Milli Uzay Programımızın Sunumunu Yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Türkiye’nin Milli Uzay Programı sunumu yapıldı. Program bir süre sonra kamuoyuna açıklanacak. Kabinede ele alınan sunumda hangi başlıklar vardı, Türkiye’nin uzay teknolojisi hedeflerinde ne adımlar var?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Milli Uzay Programı’mızın sunumunu dinledik. İnşallah ülkemizin bayrağını uzayda çok daha güçlü şekilde dalgalandıracağımız günler çok yakındır. Bu programı önümüzdeki haftalarda ayrıntılı bir şekilde kamuoyuyla paylaşacağız sözleriyle dikkat çektiği Milli Uzay Programı hazırlıklarında son aşamaya gelindi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, Türkiye Uzay Ajansı tarafından program çalışmaları sürdürülüyor.

ANA HEDEF YERLİ FIRLATMA İSTASYONU TEKNOLOJİSİ

Peki, programın kapsamında ne var? CNN TÜRK’ün edindiği bilgiye göre, en önemli hedef uydu fırlatma istasyonlarının “yerli ve milli olarak inşa edilmesi”. Oldukça zahmetli bir inşa süreci olan bu istasyonların Türkiye sınırları içerisinde mi olacağı yoksa yurtdışında bir yerde mi olacağı konusu araştırılıyor. Türkiye yapacağı ikili anlaşmalar ile uygun koşulların olduğu coğrafyalarda bu üssü kurabilecek. Asıl hedef teknolojisinin yerli olması.

“YERLİ UYDUYA MALZEME TEDARİKİ” ÖNEMLİ BİR BAŞLIK

Yerli uyduların geliştirilmesi de programın bir diğer önemli başlığı. Türkiye, uzay sektöründeki birçok üreticinin askeri kuruluş sayılması nedeniyle yurtdışı malzeme tedarikinde sorunlarla karşılaşıyor. Program kapsamında öncelikle bu sorunların giderilmesi hedefleniyor. Bunun için de bütçe, zaman ve insan kaynağı gerekiyor. İşte o insan kaynağının sağlanması için de meslek eğitimleri, beyin göçü, yakın alanlar arasında personel transferi ,üniversitelerde ayrı bölümlerin kurulması gibi konu başlıkları devrede.

Türkiye şu ana kadar üç ülkeyle uluslararası iş birliği görüşmelerini yaptı. Daha yakın çalışmak isteyen İtalya, İspanya, Çin, Rusya ve Japonya ile görüşmeler devam ediyor.

OPTİK MERKEZLERİNİN ARTIRILMASI PROGRAM HEDEFİNDE

Uzay ile ilgili gözlemevleri de programda yer alacak. Gözlemevlerinin artırılması yanı sıra optik merkezlerin kurulması da program hedefinde.

UZAY MADENCİLİĞİ DE PROGRAMDAKİ BAŞLIKLAR ARASINDA

Programın uzun vadeli bir hedefi de uzay madenciliğinin geliştirilmesi. Uzayda inşa edilecek yapılarda kullanılacak maddeler, roket yakıtında kullanılacak hidrojen ve oksijeni temin etmek de programdaki başlıklardan.

Kaynak: CNN TÜRK Editörü Kıvanç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image