Doğu Anadolu Gözlemevi Kızılötesini de Görecek

Doğu Anadolu Gözlemevi Kızılötesini de Görecek

Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük ve en kapsamlı temel bilim yatırımı olarak 2023 Vizyon Projeleri arasında yer alan, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının desteklediği ve Atatürk Üniversitesinin yürütücülüğünü üstlendiği Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) projesi tüm hızıyla devam ediyor.

Erzurum’da yapımı süren, optik özellikleri bakımından dünyada tek olan teleskopun bulunacağı Doğu Anadolu Gözlemi aracılığıyla Türkiye’de ilk kez kızılötesi bölgede de gözlem yapılabilecek. Bilim insanlarımız Hubble Uzay Teleskopu’nun çözünürlüğüne ulaşabileceğini ve hatta 5-6 katı kadar yüksek çözünürlüğe ulaşılabileceğini umuyorlar.

Doğu Anadolu Gözlemevi

Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) projesi Erzurum’daki  3 bin 170 rakımlı Konaklı Karakaya Tepeleri’nde, 2012 yılında yapımına başlanandı. İnşaatı 2018’de tamamlanacak DAG’da ilk gözemin 2021 yılında yapılması bekleniyor.

DAG optik özellikleri bakımından sınıfında dünyada tek olma özelliği taşıyan bir teleskop. Türkiye’nin en büyük 4 metre çaplı, tek parça aynaya sahip ilk kızılötesi teleskopu. Bu çapta dünya üzerinde 10 teleskop var ama bizim eklediğimiz birkaç optik ve son teknolojik özelliklerle dünyada bu sınıftaki tek teleskop olacak. Tüm tasarım ve yazılım kısmı Türk ekip tarafından yapıldı. Burada bu enlem boylamda bu çapta dünya üzerinde teleskop yok.

Doğu Anadolu Gözlemevi

Erzurum’da kar yağışının fazla ancak nemin az olması, havanın soğuk olması, astronomik açıdan en önemli avantajlardan biri. Biz kızıl ötesi gözlem yapacağımız için soğuk hava ideal bir durum.

DAG Projesi, 3 aşamalı bir proje olup;

  • ilk aşaması teleskop, kubbe, binalar ve altyapısıyla gözlemevi kurulmasından oluşan DAG Projesi’dir (2012 – 2019),
  • ikinci aşaması Odak Düzlemi Aygıtları’nın (ODA) alımı, tasarımı, yapımı ve bir Optik Laboratuvarı kurulmasından oluşan ODA Projesi’dir (2016 – 2019),
  • üçüncü aşaması ise 4 m’ye kadar olan bütün ayna ve uzay – uydu ekipmanlarının kaplanacağı Ayna Kaplama Sistemi’nden (AKS) oluşan AKS Projesi’dir (2018 – 2020).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image